Çeşme'de Görülecek Yerler

Çeşme Kalesi

  İlçe merkezinde bulunan Çeşme Kalesi, Sultan II. Bayezid döneminde yapılmıştır. İlk yapıldığı dönemde denize sıfır konumda iken denizin doldurulması sonucu günümüzde denizden biraz uzaklaşmıştır. Kalenin içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi bulunur. Dışarıdan büyük ve görkemli görünen kalenin içi de bir o kadar büyüleyicidir.

Erythrai Antik Kenti

  Kızıl Kent anlamına gelen ismiyle Çeşme’nin Ildırı bölgesinde bulunan Erythrai Antik Kenti, antik çağın önemli isimlerinden olan Herophile’e ev sahipliği yapmıştır. Bir açıkhava müzesi olan kent aynı zamanda arkeopark özelliği de gösterir. Bölgede Heroon Tiyatrosu, Matrone Kilisesi, Athena Polias Tapınağı ve Kybele Kayalıkları gezilmek için uygundur. Kentin tepesine tırmanarak Çeşme’nin harika gün batımına tanık olabilirsiniz.

Germiyan Köyü

  Türkiye’nin ilk “slow food” hareketine katılan köyü olmasıyla dikkat çeken Germiyan Köyü, gastronomik zenginliği ile ziyaretçilerini etkiliyor. Çeşme’nin tek Türkmen yerleşmi olarak da dikkat çeken Germiyan, yerel ve doğal ürünlerin yaşatılarak daha fazla kişiye ulaştırılmasını hedefliyor. 

  Bazina, Pirinçli Mantı, Kopanisti Peyniri, Hurma Zeytini, Şekeriçi Damat Lokumu tadına bakmanız gereken köye özgü lezzetlerden. Mevsiminde yetiştirilerek katkısız bir şekilde hazırlanan bu ürünler Germiyan Köyü’nü ziyaret listenize almanız için güzel bir neden.